Березина (река)

Березина (Belarusian: Бярэ́зіна, руски: Березина́) е река во Белорусија и притока на реката Днепар.

Березина
Бярэ́зіна
Berezina River.JPG
Реката Березина во Белорусија
ЗемјаБелорусија
Слив
Главен изворБелорусија
УстиеДнепар
Сливна повр.24.500 км² [1]
Физички особености
Должина613 км
Березина (река) на Ризницата

Реката е втора река по должина во Белорусија, по Днепар. Низ својот тек, тече само во Белорусија.

Градови во кои течеУреди

Историско значењеУреди

 
Текот на реката во Белорусија

НаводиУреди

  1. Республики Беларусь Атлас автомобильных дорог (Respubliki Belarus Atlas Avtomobilynyh Dorog) 1:200 000. Государственный комитет по имуществу Республики Беларусь & "Белкартография", Minsk, 2007. ISBN 978-985-508-010-8. (руски) (& (англиски))

Координати: 52°38′N 29°48′E / 52.633° N; 29.800° E / 52.633; 29.800