Берге (Долна Саксонија)

Берге (германски: Berge) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Берге
Главната улица во Берге
Главната улица во Берге
Грб на Берге
Берге (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Берге (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Општ. заед. Фирстенау
Месни единици 5
Градоначалник Фолкер Брант (СДП)
Основни податоци
Површина 66,78 км2
Надм. височина 69 м
Население 3.568 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49626
Повик. бр. 05435
Местоположба на Берге во рамките на округот Оснабрик
Карта
Координати 52°37′0″N 7°43′0″E / 52.61667° СГШ; 7.71667° ИГД / 52.61667; 7.71667Координати: 52°37′0″N 7°43′0″E / 52.61667° СГШ; 7.71667° ИГД / 52.61667; 7.71667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината се наоѓа во крајниот северозападен дел на округот Оснабрик. На запад се граничи со округот Емсланд.

Соседни општиниУреди

Берге се граничи на север со Менслаге, на исток со Егермилен, на југ со Бипен, како и на запад со општините од округот Емсланд, Ветруп, Дорен и Херцлаке.

Општински единициУреди

Општината Берге е составена од следниве места:

  • Антен
  • Берге
  • Далверс
  • Графелд
  • Хекезе
  • Берстел

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди