Берге (Бранденбург)

Берге (германски: Berge) — општина во округот Пригниц, во Бранденбург, Германија.

Берге
Црквата во Берге
Црквата во Берге
Црквата во Берге
Берге (Бранденбург) во рамките на Германија
Берге (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Пригниц
Месна заед. Путлиц-Берге
Месни единици 4
Градоначалник Вернер Екел (независен)
Основни податоци
Површина 26,44 км2
Надм. височина 57 м
Население 743 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PR
Пошт. бр. 19348
Повик. бр. 038785
Местоположба на Берге во рамките на округот Пригниц
Карта
Карта
Координати 53°13′59″N 11°52′0″E / 53.23306° СГШ; 11.86667° ИГД / 53.23306; 11.86667Координати: 53°13′59″N 11°52′0″E / 53.23306° СГШ; 11.86667° ИГД / 53.23306; 11.86667

Наводи Уреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)