Беранечка парохија

црковна парохија во Македонија

Беранечка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Атанасиј“ во селото Беранци. Парохиски свештеник е ереј Ецо Велјановски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Беранци, Вашарејца, Долно Српци, Ношпал, Радобор, Горна и Долна Чарлија.

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“ Беранци 1868  
Црква „Св. Јован Крстител“ Беранци 1879  
Црква „Св. Константин и Елена“ Беранци 2003  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Вашарејца 1883  
Црква „Св. Теодор Тирон“ Долно Српци 1871  
Црква „Св. Архангел Михаил“ Долно Српци  
Црква „Св. Никола“ Ношпал 1865  
Црква „Св. Петка“ Ношпал 1984  
Црква „Св. Петар“ Радобор 1891  
Црква „Св. Димитриј“ Горна и Долна Чарлија 1895  

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Беранечка парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2019-10-18.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

41°09′26.5″N 21°21′23.1″E / 41.157361° СГШ; 21.356417° ИГД / 41.157361; 21.356417