Бела Вода (Банско)

археолошко наоѓалиште во Банско, источна Македонија
(Пренасочено од Бела вода (Банско))
Бела Вода
археолошко наоѓалиште
Бела Вода is located in Македонија
Бела Вода
Местоположба на Бела Вода во Македонија
Местоположба 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° N; 22.74333° E / 41.38361; 22.74333Координати: 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° N; 22.74333° E / 41.38361; 22.74333
Основни податоци
Име Бела Вода
Место Банско
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бела Водаархеолошко наоѓалиште во Банско, Општина Струмица.

Претставува некропола од доцноантичкото време. На 1,5 км источно од селото, на 30‡40 м јужно од патот за подгорските села, при копањето на канал за вода за селото Моноспитово биле уништени два гроба од камени плочи, тип циста. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069