Моноспитовски лозја (Банско)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Моноспитовски лозја

Карта

Местоположба 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333Координати: 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333
Основни податоци
Место Банско
Општина Струмица
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Моноспитовски лозја претставуваат археолошко наоѓалиште кој се наоѓа во Банско, Општина Струмица.

Претставува некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа 1 км источно од селото, а на 50 м јужно од патот за подгорските села. Во 1994 година, при изградбата на пат до една викенд-куќа бил откриен гробциста од 4 век. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1].

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069