Моноспитовски лозја (Банско)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Моноспитовски лозја претставуваат археолошко наоѓалиште кој се наоѓа во Банско, Општина Струмица.

Моноспитовски лозја
археолошко наоѓалиште
Моноспитовски лозја is located in Македонија
Моноспитовски лозја
Местоположба на Моноспитовски лозја во Македонија
Местоположба 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333Координати: 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333
Основни податоци
Место Банско
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Претставува некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа 1 км источно од селото, а на 50 м јужно од патот за подгорските села. Во 1994 година, при изградбата на пат до една викенд-куќа бил откриен гробциста од 4 век. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1].

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069