Китка (Банско)

Китка
археолошко наоѓалиште
Китка is located in Македонија
Китка
Местоположба на Китка во Македонија
Местоположба 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° N; 22.74333° E / 41.38361; 22.74333Координати: 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° N; 22.74333° E / 41.38361; 22.74333
Основни податоци
Име Китка
Место Банско
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период хеленистичко време
римско време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Киткаархеолошко наоѓалиште во Банско, Општина Струмица.

Претставува некропола од хеленистичкото време и римското време и средниот век и старохристијанска базилика со некропола. На западниот раб на селото се издига ридот Чукарка, со зарамнет врв на кој се гледаат остатоци од бедем ѕидан со камен и варов малтер, на одделни места зачуван и до 2 м.

По површината на населбата се среќаваат фрагменти од керамички садови со различна временска припадност и градежен материјал од помали објекти, а биле најдени повеќе македонски, римски и византиски монети. На источниот крај на теренот се зачувани остатоци од базилика и околу неа гробови од камени плочи[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069