Бастос (анголски фудбалер)

Бартоломеу Јакинто Куисанга, познат како Бастос (роден на 23 ноември 1991) е анголски професионален фудбалер кој настапува за римски Лацио и репрезентацијата на Ангола.

Бастос
Rostov-Zenit (11).jpg
Со Ростов во 2014
Лични податоци
Полно име Бартоломеу Јакинто Куисанга
Роден на 23 ноември 1991 (1991-11-23) (31 г.)
Роден во Луанда, Ангола
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција Одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Лацио
Број 15
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2013 Петро Луанда 105 (6)
2013–2016 Ростов 73 (4)
2016– Лацио 32 (4)
Репрезентација
2011– Ангола 29 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 28 November 2016.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 28 March 2017

Клупска кариераУреди

КлубУреди

Бастос ја започна својата кариера во родната земја Ангола. Периодот помеѓу 2011 и 2013 година тој настапуваше за Петро Луанда каде што на 105 натпревари тој постигна 6 гола и двапати ја освои Така де Ангола.

РостовУреди

На 11 јули 2013 година, Бастос потпиша трогодишен договор со фудбалскито клуб Ростов во Руската премиер лига.[1] Тој ја имаше главната улога во победата и освојувањето на рускиот фудбалски куп против тимот на Краснодар.[2]

ЛациоУреди

На 17 август 2016 година, Лацио објави дека Бастос потпишал за 5 милиони евра.[3][4] Тој го направил своето деби за Лацио, на натпреварот против Јувентус, кадешто лацио беше поразен резултат од 0–1.

Репрезентативна кариераУреди

Бастос дебитирал за неговата земја на натпреварот протов Либерија, одиграна на 10 август 2011 година, резултатот заврши 0-0.Тој ја претсавуваше својата земја на Купот на африканските нации во 2013 година..[5]

Приватен животУреди

Во ноември 2016 година, помладиот брат на Бастос, Нандињо потпиша за Ростов..[6]

ПочестиУреди

КлубУреди

Петро де Луанда
Ростов

БелешкиУреди


НаводиУреди

  1. Бастош стал игроком «Ростова». http://www.fc-rostov.ru/press/news/8220 (руски). FC Rostov. 11 July 2013. Посетено на 28 July 2014. Надворешна врска во |website= (help)[мртва врска]
  2. „Bastos faz defesa espetacular, leva vermelho, mas ajuda Rostov a vencer a Taça da Rússia“. angorussia.com (португалски). 11 May 2014. Посетено на 26 October 2016.
  3. „RELAZIONE FINANZIARIA SEMESTRALE CONSOLIDATA AL 31 декември 2016“ (PDF) (италијански). S.S. Lazio. 30 March 2017. Посетено на 2 April 2017.
  4. „Comunicato 17.08.2016“. sslazio.it (италијански). S.S. Lazio. 17 August 2016. Посетено на 17 August 2016.
  5. „Angola Nations Cup Squad“. bbc.com. BBC. Посетено на 26 October 2016.
  6. „Фернанду Жасинту стал игроком Ростова“. fc-rostov.ru (руски). FC Rostov. 28 November 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-29. Посетено на 28 November 2016.

Надворешни врскиУреди