Барум (Илцен)

Барум (германски: Barum) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Барум
Црква „Св. Ѓорѓи“ во Барум
Црква „Св. Ѓорѓи“ во Барум
Грб на Барум
Барум (Илцен) is located in Германија
Барум (Илцен)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 3
Градоначалник Jürgen Freiherr von Hodenberg
Основни податоци
Површина 22,25 км2
Надм. височина 60 м
Население 760 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29576
Повик. бр. 05806
Портал www.barum-gemeinde.de
Местоположба на Барум во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 53°03′1″N 10°30′58″E / 53.05028° N; 10.51611° E / 53.05028; 10.51611Координати: 53°03′1″N 10°30′58″E / 53.05028° N; 10.51611° E / 53.05028; 10.51611

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Барум се наоѓа во северниот дел на округот Илцен, околу пет километри југозападно од Бад Вевензен. Се граничи со окружниот град Илцен. Низ главното место тече потокот Барумер Милбах.

Општински единициУреди

Кон општината Барум припаѓаат следниве места:

  • Барум
  • Тетендорф-Епензен со Гут Хојшторф

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди