Барнеков (германски: Barnekow) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Барнеков
Барнеков is located in Германија
Барнеков
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Дорф Мекленбург-Бад Клајнен
Месни единици 4
Градоначалник Биргит Хајне
Основни податоци
Површина 15,59 км2
Надм. височина 39 м
Население 587 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 23968
Повик. бр. 03841
Портал www.amt-dorf-mecklenburg.de
Местоположба на Барнеков во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°52′N 11°22′E / 53.867° N; 11.367° E / 53.867; 11.367Координати: 53°52′N 11°22′E / 53.867° N; 11.367° E / 53.867; 11.367

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)