Африканско првенство во ракомет за жени 2004

Африканско првенство во ракомет за жени 2004 — 16-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Каиро, Египет во периодот од 9 април до 18 април. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Африканско првенство во ракомет за жени 2004
Податоци за турнирот
Домаќини Египет
Датуми9–18 април
Екипи8
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Првак Ангола (7 титула)
Второпласиран Камерун
Третопласиран Брег на Слоновата Коска
Четвртопласиран Тунис
Статистикa за турнирот
Натпревари20
Дадени голови1113 (55.65 по натпр.)
Најдобар играчНаир Алмеида

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Русија, во 2005 година.

Домаќин

уреди
Египет

Прва фаза

уреди

Група A

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Камерун 3 3 0 0 92 73 +19 6
0   Ангола 3 2 0 1 97 70 +27 4
0   Египет 3 1 0 2 79 96 −17 2
0   ДР Конго 3 0 0 3 61 90 −29 0
9 април 2004
15:00
Камерун   28–27   Ангола Арена Полис Јунион, Каиро
(10–9)

9 април 2004
16:00
Египет   27–25   ДР Конго Арена Медија, Каиро
(13–10)

12 април 2004
11:00
Камерун   33–27   Египет Арена Полис Јунион, Каиро
(19–9)

12 април 2004
15:00
Ангола   32–17   ДР Конго Главна Арена, Каиро
(17–9)

13 април 2004
16:00
Ангола   38–25   Египет Арена Полис Јунион, Каиро
(19–12)

13 април 2004
17:00
Камерун   31–19   ДР Конго Арена Медија, Каиро
(14–13)

Група B

уреди
Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Тунис 3 3 0 0 114 65 +49 6
0   Брег на Слоновата Коска 3 2 0 1 108 79 +29 4
0   Конго 3 1 0 2 95 77 +18 2
0   Танзанија 3 0 0 3 42 138 −96 0
10 април 2004
15:00
Тунис   29–24   Конго Главна Арена, Каиро
(16–12)

10 април 2004
15:00
Брег на Слоновата Коска   44–17   Танзанија Арена Полис Јунион, Каиро
(21–9)

12 април 2004
13:00
Тунис   55–13   Танзанија Арена Полис Јунион, Каиро
(28–5)

12 април 2004
17:00
Брег на Слоновата Коска   36–32   Конго Главна Арена, Каиро
(13–17)

13 април 2004
15:00
Конго   39–12   Танзанија Главна Арена, Каиро
(14–6)

13 април 2004
19:00
Тунис   30–28   Брег на Слоновата Коска Арена Медија, Каиро
(13–12)

Последна фаза

уреди
  Полуфинале Финале
             
   Камерун 27  
   Брег на Слоновата Коска 25  
 
       Камерун 20
     Ангола 31
Трето место
   Ангола (OT) 31    Брег на Слоновата Коска  24
   Тунис 28      Тунис  22
5–8th place bracket
  5–8 место 5 место
             
   Египет 37  
   Танзанија 22  
 
       Египет 20
     Конго 32
7 место
   ДР Конго 24    Танзанија  17
   Конго 34      ДР Конго  31

5–8 место

уреди
14 април 2004
17:00
Египет   27–22   Танзанија Арена Медија, Каиро
(14–9)

14 април 2004
17:00
Конго   34–24   ДР Конго Главна Арена, Каиро
(16–11)

Полуфинале

уреди
16 април 2004
14:00
Камерун   27–25   Брег на Слоновата Коска Арена Медија, Каиро
(14–13)

16 април 2004
17:00
Ангола   31–28 (Прод.)   Тунис Арена Медија, Каиро
(14–13)

Прод.: 26–26 Прод.: 5–2

Натпревар за 7 место

уреди
16 април 2004
10:00
ДР Конго   31–17   Танзанија Арена Медија, Каиро
(19–8)

Натпревар за 5 место

уреди
16 април 2004
14:00
Конго   32–20   Египет Арена Медија, Каиро
(15–14)

Натпревар за 3 место

уреди
17 април 2004
16:00
Брег на Слоновата Коска   24–22   Тунис Арена Медија, Каиро
(14–13)

Финале

уреди
18 април 2004
16:00
Ангола   31–20   Камерун Главна Арена, Каиро
(14–10)

Табела

уреди
Екипата се квалификува за Светското првенство
Место Екипа
    Ангола
    Камерун
    Брег на Слоновата Коска
4   Тунис
5   Конго
6   Египет
7   ДР Конго
8   Танзанија

Надворешни врски

уреди