Африкански куп на нации 1980

Африкански куп на нации во 1980 година — 12-то африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Нигерија од 8 март - 22 март 1980 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Африкански куп на нации 1980
Општо за првенството
Домаќин(и) Нигерија
      градови 2
      стадиони 2
Период на оддржување 8 март - 22 март 1980
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Нигерија
Silver medal.svg Второ место  Алжир
Bronze medal.svg Трето место  Мароко
Четврто место  Египет
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1978
1982

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Нигерија.

УчеснициУреди

СтадиониУреди

Лагос Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Nigeria" nor "Шаблон:Location map Nigeria" exists Ибадан
Стадион Лагос Стадион Обафеми Аволово
Капацитет: 55,000 Капацитет: 35,000

Групна фазаУреди

Група АУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Нигерија 3 2 1 0 4 1 +3 5
  Египет 3 2 0 1 4 3 +1 4
  Брег на Слоновата Коска 3 0 2 1 2 3 −1 2
  Танзанија 3 0 1 2 3 6 −3 1
8 март 1980
Нигерија   3–1   Танзанија Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 80.000
Извештај

8 март 1980
Египет   2–1   Брег на Слоновата Коска Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 80.000
Извештај

12 март 1980
Египет   2–1   Танзанија Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 55.000
Извештај

12 март 1980
Нигерија   0–0   Брег на Слоновата Коска Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 55.000
Извештај

15 март 1980
Брег на Слоновата Коска   1–1   Танзанија Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 70.000
Извештај

15 март 1980
Нигерија   1–0   Египет Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 70.000
Isima   15' Извештај

Група БУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Алжир 3 2 1 0 4 2 +2 5
  Мароко 3 1 1 1 2 2 0 3
  Гана 3 1 1 1 1 1 0 3
  Гвинеја 3 0 1 2 3 5 −2 1
9 март 1980
Гана   0–0   Алжир Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 40.000
Извештај

9 март 1980
Мароко   1–1   Гвинеја Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 40.000
Извештај

13 март 1980
Алжир   1–0   Мароко Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 20.000
Извештај

13 март 1980
Гана   1–0   Гвинеја Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 20.000
Извештај

16 март 1980
Алжир   3–2   Гвинеја Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 20.000
Извештај

16 март 1980
Мароко   1–0   Гана Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 20.000
Извештај

Завршна фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
19 март – Лагос
    Нигерија 1  
    Мароко 0  
 
22 март – Лагос
        Нигерија 3
      Алжир 0
Трето место
19 март – Ибадан 21 март – Лагос
    Алжир (p) 2 (4)     Мароко   2
    Египет 2 (2)       Египет   0

ПолуфиналеУреди

19 март 1980
Нигерија   1–0   Мароко Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 70.000
Извештај

19 март 1980
Алжир   2–2
(4-2 пен.)
  Египет Стадион Обафеми Аволово, Ибадан
Гледачи: 5.000
Извештај
  Пенали  
4-2

Трето местоУреди

21 март 1980
Мароко   2–0   Египет Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 5.000
Извештај

ФиналеУреди

22 март 1980
Нигерија   3–0   Алжир Стадион Лагос, Лагос
Гледачи: 85.000
Извештај

ПобедникУреди

 Африкански куп на нации 1980 
 
Нигерија
1-во титула

Надворешни врскиУреди