Африкански куп на нации 1972

Африкански куп на нации во 1972 година — 8-мо африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Камерун од 23 февруари - 5 март 1972 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Африкански куп на нации 1972
Општо за првенството
Домаќин(и) Камерун
      стадиони 2
Период на одржување 23 февруари - 5 март 1972
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Конго
Silver medal.svg Второ место  Мали
Bronze medal.svg Трето место  Камерун
Четврто место  Заир
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1970
1974

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Конго.

УчеснициУреди

СтадиониУреди

Јаунде Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Cameroon" nor "Шаблон:Location map Cameroon" exists Дуала
Стадион Ахмаду Ахиџо Стадион Дуала
Капацитет: 38,720 Капацитет: 30,000
   

Групна фазаУреди

Група АУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Камерун 3 2 1 0 5 2 +3 5
  Мали 3 0 3 0 5 5 0 3
  Кенија 3 0 2 1 3 4 −1 2
  Того 3 0 2 1 4 6 −2 2
23 февруари 1972
Камерун   2–1   Кенија Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде
24 февруари 1972
Мали   3–3   Того Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде

26 февруари 1972
Мали   1–1   Кенија Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде
26 февруари 1972
Камерун   2–0   Того Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде

28 февруари 1972
Того   1–1   Кенија Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде
28 февруари 1972
Камерун   1–1   Мали Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде

Група БУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Заир 3 1 2 0 4 2 +2 4
  Конго 3 1 1 1 5 5 0 3
  Мароко 3 0 3 0 3 3 0 3
  Судан 3 0 2 1 4 6 −2 2
25 февруари 1972
Конго   1–1   Мароко Стадион Дуала, Дуала
25 февруари 1972
Заир   1–1   Судан Стадион Дуала, Дуала

27 февруари 1972
Мароко   1–1   Судан Стадион Дуала, Дуала
27 февруари 1972
Заир   2–0   Конго Стадион Дуала, Дуала

29 февруари 1972
Мароко   1–1   Заир Стадион Дуала, Дуала
29 февруари 1972
Конго   4–2   Судан Стадион Дуала, Дуала

Завршна фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
2 март – Јаунде
    Камерун 0  
    Конго 1  
 
4 март – Јаунде
        Конго 3
      Мали 2
Трето место
2 март – Дуала 5 март – Јаунде
    Заир 3     Камерун   5
    Мали (прод.) 4       Заир   2

ПолуфиналеУреди

2 март 1972
Камерун   0–1   Конго Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде

2 март 1972
Заир   3–4
(прод.)
  Мали Стадион Дуала, Дуала

Трето местоУреди

4 март 1972
Камерун   5–2   Заир Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде

ФиналеУреди

5 март 1972
Конго   3–2   Мали Стадион Ахмаду Ахиџо, Јаунде
Гледачи: 40,000

ПобедникУреди

  Африкански куп на нации 1972 
 
Конго
1-ва титула

Надворешни врскиУреди