Африкански куп на нации 1970

Африкански куп на нации во 1970 година — 7-мо африканско фудбалско првенство на Африканскиот куп на нации кое се одржало во Судан од 6 февруари - 16 февруари 1970 година. На ова првенство учество зеле 8 репрезентации. Вкупно биле одиграни 16 натпревари.

Африкански куп на нации 1970
Општо за првенството
Домаќин(и) Судан
      стадиони 2
Период на одржување 6 февруари - 16 февруари 1970
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Судан
Silver medal.svg Второ место  Гана
Bronze medal.svg Трето место  Обединета Арапска Република
Четврто место  Брег на Слоновата Коска
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
1968
1972

Победник на турнирот била Фудбалската репрезентација на Судан.

УчеснициУреди

СтадиониУреди

Картум Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Sudan (2005-2011)" nor "Шаблон:Location map Sudan (2005-2011)" exists Вад Мадани
Стадион Картум Стадион Вад Медани
Капацитет: 15,000 Капацитет: 15,000
   

Групна фазаУреди

Група АУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Брег на Слоновата Коска 3 2 0 1 9 4 +5 4
  Судан 3 2 0 1 5 2 +3 4
  Камерун 3 2 0 1 7 6 +1 4
  Етиопија 3 0 0 3 3 12 −9 0
6 февруари 1970
Камерун   3–2   Брег на Слоновата Коска Стадион Картум, Картум
Гледачи: 14,464
6 февруари 1970
Судан   3–0   Етиопија Стадион Картум, Картум
Гледачи: 14,464

8 февруари 1970
Камерун   3–2   Етиопија Стадион Картум, Картум
Гледачи: 9,864
8 февруари 1970
Брег на Слоновата Коска   1–0   Судан Стадион Картум, Картум
Гледачи: 9,864

10 февруари 1970
Брег на Слоновата Коска   6–1   Етиопија Стадион Картум, Картум
Гледачи: 9,770
10 февруари 1970
Судан   2–1   Камерун Стадион Картум, Картум
Гледачи: 9,770

Група БУреди

Екипа Н П Н П ДГ ПГ ГР П
  Обединета Арапска Република 3 2 1 0 6 2 +4 5
  Гана 3 1 2 0 4 2 +2 4
  Гвинеја 3 0 2 1 4 7 −3 2
  Конго-Киншаса 3 0 1 2 2 5 −3 1
7 февруари 1970
Гана   2–0   Конго-Киншаса Стадион Вад Медани, Вад Медани
Гледачи: 7,525
7 февруари 1970
Обединета Арапска Република   4–1   Гвинеја Стадион Вад Медани, Вад Медани
Гледачи: 7,525

9 февруари 1970
Конго-Киншаса   2–2   Гвинеја Стадион Вад Медани, Вад Медани
Гледачи: 3,342
9 февруари 1970
Обединета Арапска Република   1–1   Гана Стадион Вад Медани, Вад Медани
Гледачи: 3,342

11 февруари 1970
Гвинеја   1–1   Гана Стадион Вад Медани, Вад Медани
Гледачи: 3,927
11 февруари 1970
Обединета Арапска Република   1–0   Конго-Киншаса Стадион Вад Медани, Вад Медани
Гледачи: 3,927

Завршна фазаУреди

  Полуфинале Финале
             
14 февруари – Картум
    Брег на Слоновата Коска 1  
    Гана (прод.) 2  
 
16 февруари – Картум
        Гана 0
      Судан 1
Трето место
14 февруари – Картум 16 февруари – Картум
    Обединета Арапска Република 1     Брег на Слоновата Коска   1
    Судан (прод.) 2       Обединета Арапска Република   3

ПолуфиналеУреди

14 февруари 1970
Брег на Слоновата Коска   1–2
(прод.)
  Гана Стадион Картум, Картум
Гледачи: 12,350

14 февруари 1970
Обединета Арапска Република   1–2
(прод.)
  Судан Стадион Картум, Картум
Гледачи: 12,350

Трето местоУреди

16 февруари 1970
Обединета Арапска Република   3–1   Брег на Слоновата Коска Стадион Картум, Картум
Гледачи: 12,187

ФиналеУреди

16 февруари 1970
Судан   1–0   Гана Стадион Картум, Картум
Гледачи: 12,187

ПобедникУреди

 Африкански куп на нации 1970 
 
Судан
1-ва титула

Надворешни врскиУреди