Аузакер (германски: Ausacker; дански: Oksager) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Аузакер
Мост во Аузакер
Мост во Аузакер
Грб на Аузакер
Аузакер во рамките на Германија
Аузакер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Месна заед. Хируп
Градоначалник Анке Догс
Основни податоци
Површина 9,13 км2
Надм. височина 41 м
Население 524 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 24975
Повик. бр. 04633 u. 04634
Портал www.amthuerup.de
Местоположба на Аузакер во рамките на округот Шлезвиг-Фленсбург
Карта
Координати 54°43′N 9°34′E / 54.717° СГШ; 9.567° ИГД / 54.717; 9.567Координати: 54°43′N 9°34′E / 54.717° СГШ; 9.567° ИГД / 54.717; 9.567

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)