Спецес или Спетсес (грчки: Σπέτσες) — еден од Саронските Острови во Егејското Море во средна Грција. Спецес со неколкуте соседни островчиња и хриди сочинува посебна општина во рамки на округот Острови на Периферијата на Атика. Седиште на општината и најголема населба на островот е истоименото гратче Спецес на североисточна страна на островот.

Спецес
Σπέτσες
Поглед на островот
Поглед на островот
Спецес is located in Грција
Спецес
Спецес
Координати: 37°15′N 23°8′E / 37.250° СГШ; 23.133° ИГД / 37.250; 23.133
ЗемјаГрција
ОбластАтика
ОкругОстрови
Управа
 • ГрадоначалникПанајотис Лиракис
Површина
 • Вкупна27,121 км2 (10,471 ми2)
Население (2011)[1]
 • Вкупно4.027
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.180 50
Повик. бр.22980
Рег. таб.Z
Мреж. местоhttps://spetses.gov.gr/

Природни услови

уреди
 
Градот Спецес - детал од пристаништето
 
Градот Спецес - одбранбени ѕидови

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски

уреди