Априкагратче и седиште на истоимената општина (комуна) во покраината Сондрио, Ломбардија, северна Италија. Се наоѓа на истоимениот премин, најповолниот што ги поврзува Валтелина со Вал Камоника.

Априка
Aprica
Паланка
Centro del paese di Aprica.jpg
ДржаваИталија
ПокраинаЛомбардија
ОпштинаАприка
Површина
 • Вкупна0,70 км2 (30 ми2)
Надм. вис.&100000000000011800000001.180 м
Население
 • Вкупно1.583
Повик. бр.0342
Мреж. местоМатична страница
Панорама на гратчето.

Нејзиниот главен извор на приход е туризмот, користејќи ги своите географски области за да понуди можности за скијање (зима) и планински велосипедизам (лето).

Збратимени градовиУреди

Надворешни врскиУреди