Антонио Пезенти

велосипедист

Антонио Пезенти (италијански: Antonio Pesenti; 17 мај 190810 јуни 1968) — италијански професионален друмски велосипедист. Врвот на својата кариера била победата на Џиро д’Италија 1932. Исто така, завршил трет и четврти на Тур де Франс во 1931 и 1932 година, соодветно.[1]

Антонио Пезенти
Пезенти околу 1928 година
Лични податоци
Цело имеАнтонио Пезенти
Роден17 мај 1908(1908-05-17)
Цоњо,  Италија
Починал10 јуни 1968(1968-06-10) (возр. 60)
Бергамо,  Италија
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
1929
1930–1931
1932
1933
1934
1935
1936–1937
1938–1939
Поединец
Деи
Волсит-Хатчинсон/Деи
Деи
Оскар Ег-Хатчинсон
Деи
Поединец
Ураго
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1932)

Достигнувања уреди

1930
Џиро д’Италија
1 етапа
1931
3. Краен пласман Тур де Франс
1932
1.   Краен пласман Џиро д’Италија
4. Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 5

Наводи уреди

  1. „Достигнувања на 3674“. Cycling Archives.

Надворешни врски уреди