Алефелд (германски: Ahlefeld) — село и поранешна општина во округот Рендсбург-Екернферде, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. На 1 март 2008 година била споена со Бистензе за да ја создадат општината Алефелд-Бистензе.[1]

Алефелд
Место во Алефелд-Бистензе
Алефелд is located in Германија
Алефелд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Рендсбург-Екернферде
Општина Алефелд-Бистензе
Основни податоци
Површина 4,17 км2
Надм. височина 15 м
Население 187  (30 септември 2007)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RD
Пошт. бр. 24358
Повик. бр. 04353
Портал www.amt-huettener-
berge.de
Координати 54°24′11″N 9°40′52″E / 54.40306° СГШ; 9.68111° ИГД / 54.40306; 9.68111Координати: 54°24′11″N 9°40′52″E / 54.40306° СГШ; 9.68111° ИГД / 54.40306; 9.68111

НаводиУреди