Александар Каун (руски: Александр Олегович Каун, роден на 8 мај 1985 во Томск) — руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК ЦСКА Москва на позиција крилен центар.

Александар Каун
ПозицијаCenter
Висинам
Тежинакг
ЛигаРКЛ
Евролига
ЕкипаКК ЦСКА Москва
Роден8 мај 1985.(1985-05-08)(38 г.)
Томск, СССР
НационалностРусин
ФакултетКанзашки колеџ
Драфт2008 / 2 рунда, 56-ти
Избран од Сиетел Суперсоник
Проф. кариера2008–
Репрезентација

Тој настапувал на колеџот во САД во Канзас четири години. По ова, тој бил на драфтот во НБА во екипата на Сиетел Суперсоник но се повлекол.