Александар Галимов

Александар Саидгереевич Галимов (2 мај 1985, Јарослављ - 12 септември 2011, Москва[1]) — руски хокеар, кој настапуваше на позицијата десно крило за екипата на Локомотив Јарослављ.

Александар Галимов
Роден 2 мај 1985
Јарослављ
Починал 12 септември 2011
Москва
Позиција крило
Екипа во KHL Локомотив Јарослављ
Репрезентација  Русија
НХЛ-селекција не
Играчка кариера 2004–2011

Во авионска несреќа од 7 септември 2011 година беше единствениот преживеан од играчите на Локомотив. Неколку денови се наоѓаше во критична состојба, откако 90% од телото му било изгорено. Лекувањето го продолжи во Москва, каде на 12 септември им подлегна на повредите.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди