Александар Вјухин

Александар Вјухин (роден на 9 јануари 1973 во Екатеринбург - 7 септември 2011) бил руски хокеар.

Александар Вјухин
Роден јануари 9, 1973(1973-01-09)
Свердловск, СССР
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 38)
Јарослављ, Русија
Позиција голман
Играл за Сокол Киев (RSL)
Авангард Омск (RSL)
Сибир Новосибирск (RSL)
Северстал Череповец (RSL)/(KHL)
Металург Новокузнецк (KHL)
Локомотив Јарослављ (KHL)
Репрезентација  Украина
НХЛ-селекција не
Играчка кариера 1992–2011

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано

уреди