Александар Васоски

Александар Васоски (Скопје, 27 ноември 1979) — поранешен македонски професионален фудбалер, бил член на Ајнтрахт Франкфурт и на македонската фудбалска репрезентација со 33 одиграни натпревари и два постигнати гола. Играл на позиција бек (одбрана).

Александар Васоски
Aleksandar Vasoski.jpg
Лични податоци
Полно име Александар Васоски
Роден во    Скопје, Југославија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Положба одбрана
Младинска кариера
1989-1994
1994-1998
ФК Металург (Скопје)
ФК Скопје
Сениорска кариера1
Години Клуб Наст. (гл-ви)*
1999
1999-2001
2001-2004
2005-2011
2011
2011
ФК Вардар
ФК Цементарница
ФК Вардар
Ајнтрахт Франкфурт
ФК Кавала
ФК Вардар
05 0(1)
41 0(3)
89 (10)
98 0(3)
00 0(0)
00 0(0)   
Репрезентација
2002–2008 Македонија 33 0(2)

1 Настапи и постигнати голови како сениор
се брои само домашна лига г.)
* Настапи (Голови)