Акакиј Цариградски

цариградски патријарх

Акакиј Цариградски (починал во 489 година) — Вселенски патријарх во периодот од 471 до 488 година.

Акакиј Цариградски
Πατριάρχης Ακάκιος
Вселенски патријарх
ЦркваКонстантинополска црква
Ракоположен471
Службата завршила488
ПретходникГенадиј I
НаследникФравита
Лични податоци
ЗанимањеЦариградски патријарх

Наводи уреди