Генадиј I Цариградски

Генадиј I Цариградски (починал во 471 година) — Вселенски патријарх во периодот од 458 до 471 година.

Генадиј I Цариградски
Πατριάρχης Γεννάδιος Α΄
Вселенски патријарх
ЦркваЦариградска црква
Ракоположен458
Службата завршила471
ПретходникАнатолиј
НаследникАкакиј
Лични податоци
ЗанимањеЦариградски патријарх

За патријарх дошол по смртта на Свети Анатолиј. Современик на Св. Маркијан (10 јануари) и на Св. Данило Столпник (11 декември). Во негово време бил основан манастирот наречен Студитски според римскиот сенатор Студиј. Сенаторот Студиј со благослов на Генадиј отишол во Цариград, му подигна црква на Св. Јован Предвесник и подигнал манастир при црквата. Бил многу кроток и воздржлив. Претседавал со помесниот собор во Цариград, на кој била анатемисана симонијата во црквата[1].

Наводи

уреди
  1. „Свети Генадиј, патријарх Цариградски“. Посетено на 24 јануари 2011.