Ада Тепе (грчки: Νέο Σιράκιο, Нео Сиракио, катаревуса: Νέον Συρράκον, Неон Сиракион, до 1932 Αδά Τεπέ, Ада Тепе[2]) е село во Грција, општина Пајонија, област Централна Македонија со 40 жители (2001).

Ада Тепе
Νέο Σιράκιο
Ада Тепе is located in Грција
Ада Тепе
Ада Тепе
Координати: 40°52′N 22°40′E / 40.867° СГШ; 22.667° ИГД / 40.867; 22.667Координати: 40°52′N 22°40′E / 40.867° СГШ; 22.667° ИГД / 40.867; 22.667
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
ОпштинаПајонија
Општ. единицаРугуновец
Надм. вис.&1000000000000002700000027 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно40
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

ГеографијаУреди

Селото е лоцирано источно од реката Вардар (Аксиос), на околу 15 километри јужно од Ругуновец (Поликастро) во Солунско Поле.

ИсторијаУреди

Во Османската империјаУреди

После Втората балканска војна во 1913 година селото останува во Грција.

НаводиУреди