Џон Хјустон (англиски: John Marcellus Huston, 5 август 1906 — 28 август 1987) — ирско-американски режисер, сценарист и глумец. Хјустон бил државјанин на САД по раѓање, но се откажал од државјанството на САД за да стане ирски државјанин и жител. Тој се вратил да живее во САД, каде што и умрел.[2] Тој ги напишал сценаријата за 37 филмови што тој ги режирал од кои многумина денес се сметаат за класици: „Малтешки сокол“ (1941), Богатството на Сиера Мадре (1948), Џунгла на асфалтот (1950), Африканска кралица 1951), Неприлагодени (1961), Град на изобилството (1972) и Човекот кој ќе биде крал (1975). За време на неговата 46-годишна кариера, Хјустон добил 15 номинации за Оскар, двапати освоил и го насочил и неговиот татко, Волтер Хјустон и ќерката, Анжелика Хјустон во Оскар во различни филмови.

Џон Хјустон
Хјустон во Чајнатаун (1974)
Роден(а)Џон Марселус Хјустон
август 5, 1906(1906-08-05)
Невада, Мисури, САД
Починал(а)август 28, 1987(1987-08-28) (возр. 81)
Мидлтаун, Род Ајленд, САД
Причина за смртпневмонија и емписема[1]
ПочивалиштеHollywood Forever Cemetery
Занимањережисер, сценарист, глумец
Активен период1930–1987
СопружникДороти Харви
 (в. 1925; раз. 1933)

Лесли Блек
 (в. 1937; раз. 1945)

Евелин Кејес
 (в. 1946; раз. 1950)

Енрика Сома
 (в. 1950; died 1969)

Селест Шејн
 (в. 1972; раз. 1977)
ПартнерЗои Салис
Деца5, меѓу кои Анжелика Хјустон, Тони Хјустон, Дени Хјустон, и Алегра Хјустон
РодителиВалтер Хјустон
Риа Гор

Хјустон бил познат со визијата за уметник, студирал и работел како сликар во Париз во неговите рани години. Тој продолжил да ги истражува визуелните аспекти на неговите филмови во текот на својата кариера, претходно ја скицирал секоја сцена на хартија, а потоа внимателно ги обликувал своите ликови за време на снимањето. Додека повеќето режисери се потпираат на пост-продукциското уредување за да ја обликуваат својата финална работа, Хустон наместо тоа ги создал своите филмови додека биле снимани, што ги прави и поекономични, односно со потреба од мала монтажа.

Најголем дел од филмовите на Хјустон биле адаптации на важни романи, честопати прикажувајќи „херојска потрага“, како во „Моби Дик' или "Црвениот знак на храброст". Во многу филмови, различни групи на луѓе, додека се борат за заедничка цел, ќе бидат осудени на пропаст, формирајќи „деструктивни сојузи“, давајќи им на филмовите драматична и визуелна напнатост. Многу од неговите филмови опфаќаа теми како што се религијата, значењето, вистината, слободата, психологијата, колонијализмот и војната.

Хјустон е познат како „титан“, „бунтовник“ и „ренесансен човек“ во холивудската филмска индустрија. Авторот Јан Фрир го опишува како „филмски режисер Ернест Хемингвеј“, кој „никогаш не се плашел да се справи со тешките проблеми“.

Наводи

уреди
  1. Byrne, James Patrick (2008). Philip Coleman, Jason Francis King (уред.). Ireland and the Americas: Culture, Politics, and History : a Multidisciplinary Encyclopedia, Volume 2. ABC-CLIO. стр. 442. ISBN 9781851096145. Посетено на May 23, 2013.
  2. http://www.rte.ie/archives/2016/0802/806458-john-huston-becomes-irish-citizen/

Надворешни врски

уреди

(англиски)