Џозеф Хенри (англиски: Joseph Henry; 17 декември 1797 - 13 мај 1878) — американски физичар.

Џозеф Хенри
Роден(а)17 декември 1797(1797-12-17)
Олбани, САД
Починал(а)13 мај 1878(1878-05-13) (возр. 80)
Вашингтон, САД
НационалностСАД
Алма матерАкадемија Албани
Познат(а) поЕлектромагнетна индукција, го измислил предвесникот на електричното ѕвонче и електричниот релеј
Верапрезвитеријанец
СопружникХариет Хенри
ДецаВилијам Александар (1832–1862)
Мери Ана Хенри (1834–1903)
Хелен Луиза (р. 1836)
Каролин (р. 1839)

Се смета за еден од најголемите американски научници по Бенџамин Френклин. Џозеф Хенри бил пионер во областа на електромагнетизмот, го открил феноменот на самоиндукција - волтажа што е произведена од променливата струја. Неговата работа била од клучно значење за пронаоѓањето на телеграфот, електричниот мотор и на телефонот. Во 1846 година Хенри станал првиот директор на Институтот Смитсонијан и еден од основачите на Националната академија на науките. Во 1893 година по него била наречена стандардната електрична единица на индукциски отпор, хенри.

Извор

уреди
  • Дејвис, Адам Харт, уред. (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8. (библ.)