Џин Симонс (англиски: Gene Simmons), роден како Хаим Виц (Chaim Witz) (роден на 25 август 1949), е американски хард рок бас гитарист и пејач, роден во Израел. Тој е член на рок-групата Kiss. Познат е како демонот поради својата шминка што ја носи на настапите со Kiss. Карактеристично за него се специјалните сценски изведби како дување оган, прскање крв, и карактеристичниот долг јазик.

Џин Симонс
Gene Simmons
Животописни податоци
Родено имеХаим Виц
Chaim Witz
Роден(а)25 август 1949
ПотеклоХаифа, Израел
ЖанровиХард рок, хеви метал
ЗанимањаМузичар, пејач, текстописец, музички продуцент, глумец
ИнструментиБас, гитара, вокали, пијано и тапани
Период на активност1970—сѐ уште
СоработнициKiss
Wicked Lester
Мреж. местоОфицијална страница