Лејди Џејн Греј (англ. Jane Grey) — некрунисена кралица на Англија за неколку денови во текот на јули 1553 година.

Лејди Џејн Греј
спорно Кралица на Англија
На престол10 јули 1553 – 19 јули 1553 (&100000000000000000000000 години и &100000000000000090000009 дена)
ПретходникЕдвард VI
НаследникМарија I
Почивалиште
СопружникГилдфорд Дадли
ТаткоХенри Греј
МајкаЛејди Франсис Брендон
ПотписЛејди Џејн Греј's signature

Џејн Греј е родена во 1537 година[1] Their trial, by a special commission, took place on 13 November 1553,[1] . Таа била пра-правнука на Хенри VII. По смртта на Хенри VIII, таа заминала во Лондон за да присуствува на неговиот погреб, заедно со нејзината мајка и сестра. По крунисувањето на Едвард VI, тие служиле во кралскиот дворец на кралицата Катерина Пар.

Регентот на малолетниот крал Едвард VI - принцот Џон Дадли, сакал престолонаследник да биде внуката на сестрата на Хенри VIII - Лејди Џејн Греј, снаа на Џон Дадли. На 6 јули 1553 година Едвард починал. Неговата смрт била прогласена дури на 10 јули, кога за кралица била прогласена Џејн Греј. Управувањето на новата кралица траело само 9 дена. Кога дознала за смртта на кралот, Мери Тјудор и младата полусестра Елизабета заминале, поддржани од голем број на војска, од католичкиот регион на Норфолк кон Лондон. На 19 јули таткото на новата кралица - принцот Хенри Греј, објавил дека ќе отстапи неговата ќерка од престолот. На 3 август Мери Тјудор и нејзината сестра Елизабета триумфално влегле во Лондон, а Џејн Греј била погубена.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Plowden, Alison (2004-09-23). „Grey, Lady Jane (1534–1554), noblewoman and claimant to the English throne“. Oxford Dictionary of National Biography. Oxford: Oxford University Press. ISBN 0198613628.