Јан Марек (роден на 31 декември 1979 - 7 септември 2011) беше чешки хокеар.

Јан Марек
Роден 31 декември 1979(1979-12-31)
Чехословачка
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 31)
Јарослављ, Русија
Позиција центар
Shot лева
Played for ХК Оцелари
ХК Спарта Прага
ХК Металург
ХК ЦСКА Москва
ХК Локомотив Јарослављ
Национален тим  Чешка
Драфт 243, 2003
New York Rangers
Кариера 1998–2011

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

ПоврзаноУреди