Јамиште (Избишта)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Јамиште

Карта

Местоположба 41°07′54″N 21°00′14″E / 41.13167° СГШ; 21.00389° ИГД / 41.13167; 21.00389
Основни податоци
Место Избишта
Општина Ресен
Тип

 пат


Период римско време
Портал „Археологија“

Јамиштеархеолошко наоѓалиште во преспанското село Избишта. Претставува пат од римско време. Се наоѓа северозападно од селото, во нива на месен жител, каде се откриени камени плочи редени една до друга. Најверојатно се работи за остатоци од античкиот пат Вија Егнација.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069