Јалмар Шахт

германски политичар и економист

Јалмар Шахт (германски: Hjalmar Horace Greeley Schacht; 22 јануари 18773 јуни 1970), бил германски економски стручњак и министер за економија во Хитлеровата влада. Роден е во Тинглев, Германија (денес во Данска), но своето детство го поминал во САД.

Јалмар Шахт
Hjalmar Schacht.jpg
Роден 22 јануари 1877
Тинглев, Германија, денешна Данска
Починал 3 јуни 1970
Минхен, Западна Германија

ПоврзаноУреди