Ѕвегорска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Ѕвегорска парохија — македонска православна парохија, дел од Делчевското архијерејско намесништво на Брегалничката епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ги ошфаќа селата: Ѕвегор, Град, Габрово, Селник и Очипала. Парохиски свештеникот е Александар Васев (сост. 2018).

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Јован Крстител“
(парохиска црква)
Ѕвегор 2017  
Црква „Св. Илија“ Ѕвегор 1991  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Град 1858  
Црква „Св. Архангел Михаил“ Град во изградба
Црква „Св. Димитриј“ Габрово 2017/2018  
Црква „Св. Петка“ Селник XIII-XIV век  
Црква „Св. Јован Крстител“ Очипала во изградба

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

41°58′03.8″N 22°48′27.9″E / 41.967722° СГШ; 22.807750° ИГД / 41.967722; 22.807750