Ѓуришки Манастир (Трстеник)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Оваа статија е за археолошкото наоѓалиште. За манастирот, видете Ѓуришки манастир.

Ѓуришки Манастир


Местоположба 41°54′11″N 21°50′15″E / 41.90306° СГШ; 21.83750° ИГД / 41.90306; 21.83750
Основни податоци
Место Трстеник
Општина Свети Николе
Тип

 осамен наод


Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Ѓуришки Манастирархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Трстеник. Се наоѓа во дворот на Ѓуришкиот манастир. Претставува осамен наод од римско време и среден век. Според Никола Вулиќ, имало два фрагмента од надгробна плоча со старогрчки натпис, покрај кој, лево и десно, имало релјефно претставени полумесечини. Во манастирскиот комплекс, во педесеттите години бил откопан гроб и во него се најдени медалјон со иницијали МР и златни обетки, кои Блага Алексова ги поврзува со Марија Палеолог. Во еден од ѕидовите на манастирската штала се вградени базис од столб и фрагмент од надгробна плоча со старогрчки натпис. Гробниот наод се чува во Музејот на Македонија во Скопје, базисот во Народниот музеј во Свети Николе, а фрагментот од надгробната плоча стои на самото место.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 361, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069