NGC 7511спирална галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 7511 {{{опис}}}
Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 12 м 26,3 с
Деклинација +13° 43' 37""
Положбен агол 133°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,5'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 6 септември 1886
Други ознаки UGC 12412, MCG 2-59-7, CGCG 431-12, IRAS 23099+1327

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7511 се споменува и како UGC 12412, MCG 2-59-7, CGCG 431-12, IRAS 23099+1327.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 6 септември 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7511 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 7511 има привидни димензии од 1,1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 12 м 26,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 43' 37"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 133°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 7511 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70691. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 214; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1167. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 313.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди