NGC 7048планетарна маглина во соѕвездието Лебед, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 7048 {{{опис}}}
Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 14 м 15,2 с
Деклинација +46° 17' 21""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,3
Физички податоци
Привидни димензии 1,02' x ?'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 19 октомври 1878
Други ознаки PK 88-1.1, CS=18.3

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7048 се споменува и како PK 88-1.1, CS=18.3.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 19 октомври 1878 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7048 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,3 m.[2] NGC 7048 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,02'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 14 м 15,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +46° 17' 21"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 7048 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 86; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3589. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 589.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди