NGC 6997расеано ѕвездено јато во соѕвездието Лебед, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6997


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 56 м 30 с
Деклинација +44° 39' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III2p
Привиден сјај
(видлив)
10
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 24 октомври 1786

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 24 октомври 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6997 е од видот III2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10 m.[2] NGC 6997 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 56 м 30 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +44° 39' 0"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6997 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 85; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3179. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1133.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Alter, G., B. Balazs, and J. Ruprecht, Catalogue of Star Clusters and Associations, 2nd edition. Budapest: Akademiai Kiado, 1970. (5,0)

Надворешни врскиУреди