NGC 6706елиптична галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6706


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 56 м 51 с
Деклинација -63° 9' 59""
Положбен агол 123°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,7'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 8 јуни 1836
Други ознаки ESO 104-24

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6706 се споменува и како ESO 104-24.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 8 јуни 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6706 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 6706 има привидни димензии од 1,5' х 0,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 56 м 51 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -63° 9' 59"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 123°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6706 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62596. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 456; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9074. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врскиУреди