NGC 6510 е спирална галаксија во соѕвездието Змеј, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 6510


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 h 54 m 39,2 s
Деклинација +60° 49' 2"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,6'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 30 мај 1886
Други ознаки NGC 6511, UGC 11051, MCG 10-25-114, CGCG 300-92, IRAS 17540+6049, KAZ 172, KUG 1754+608

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6510 се споменува и како NGC 6511, UGC 11051, MCG 10-25-114, CGCG 300-92, IRAS 17540+6049, KAZ 172, KUG 1754+608.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 30 мај 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 16 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6510 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] NGC 6510 има привидни димензии од 1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 h 54 m 39,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +60° 49' 2".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6510 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 61086. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 53; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4200. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1102.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врскиУреди