NGC 6446спирална галаксија во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6446


Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 46 м 7,5 с
Деклинација +35° 34' 10""
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,6'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 9 јули 1864
Други ознаки MCG 6-39-18, CGCG 199-18, ARAK 528, KCPG 523A

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6446 се споменува и како MCG 6-39-18, CGCG 199-18, ARAK 528, KCPG 523A.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 9 јули 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6446 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] NGC 6446 има привидни димензии од 0,7' х 0,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 46 м 7,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +35° 34' 10"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 9°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6446 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60825. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 116; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2615. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 277.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди