NGC 6445планетарна маглина во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6445


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 49 м 15,1 с
Деклинација -20° 0' 32""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Физички податоци
Привидни димензии 0,73' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 28 мај 1786
Други ознаки PK 8+3.1, ESO 589-PN9, CS=19.1, Little Gem nebula

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6445 се споменува и како PK 8+3.1, ESO 589-PN9, CS=19.1, Little Gem nebula.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 28 мај 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6445 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 m.[2] NGC 6445 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,73'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 49 м 15,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -20° 0' 32"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6445 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 338; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6257. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 159.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди