NGC 6407леќеста галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6407


Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 44 м 57,8 с
Деклинација -60° 44' 23""
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
11,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,5
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1,6'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 август 1834
Други ознаки ESO 139-22

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6407 се споменува и како ESO 139-22.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 7 август 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6407 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 6407 има привидни димензии од 2,1' х 1,6'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 44 м 57,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 44' 23"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6407 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60796. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 434; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9054. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врскиУреди