NGC 6263елиптична галаксија во соѕвездието Херкул, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6263


Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 56 м 43,1 с
Деклинација +27° 49' 21""
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,9'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 28 јуни 1864
Други ознаки UGC 10618, MCG 5-40-8, CGCG 169-14, NPM1G +27.0546

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6263 се споменува и како UGC 10618, MCG 5-40-8, CGCG 169-14, NPM1G +27.0546.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 28 јуни 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6263 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 6263 има привидни димензии од 0,9' х 0,9'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 56 м 43,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 49' 21"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6263 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 59292. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 157; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2067. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 129.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди