NGC 6108спирална галаксија во соѕвездието Северна Круна, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6108
{{{опис}}}
Соѕвездие Северна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 17 м 25,5 с
Деклинација +35° 8' 9""
Положбен агол 124°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 14,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 1'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 10 јули 1880
Други ознаки MCG 6-36-15, CGCG 196-25, KUG 1615+352A

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6108 се споменува и како MCG 6-36-15, CGCG 196-25, KUG 1615+352A.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 10 јули 1880 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6108 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,4 m/лм2.[2] NGC 6108 има привидни димензии од 1,1' х 1'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 17 м 25,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +35° 8' 9"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 124°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 6108 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 57734. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 113; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2586. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1093.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски уреди