NGC 5921спирална галаксија во соѕвездието Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 5921
{{{опис}}}
Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 21 м 56,3 с
Деклинација +5° 4' 13""
Положбен агол 130°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
10,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,5
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,8' x 4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 1 мај 1786
Други ознаки UGC 9824, MCG 1-39-21, CGCG 49-146, IRAS 15194+0514

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5921 се споменува и како UGC 9824, MCG 1-39-21, CGCG 49-146, IRAS 15194+0514.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1 мај 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5921 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] NGC 5921 има привидни димензии од 4,8' х 4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 21 м 56,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +5° 4' 13"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 130°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5921 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 54849. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 244; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 344. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1429.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди