NGC 5679Bспирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

NGC 5679B


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 35 м 8,7 с
Деклинација +5° 21' 33"
Положбен агол 127°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,7'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 12 мај 1793
Други ознаки NGC 5679, UGC 9383, MCG 1-37-35, IRAS 14326+0534, CGCG 47-110, VV 458, Arp 274, KCPG 427B

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5679B се споменува и како NGC 5679, UGC 9383, MCG 1-37-35, IRAS 14326+0534, CGCG 47-110, VV 458, Arp 274, KCPG 427B.

Откривање Уреди

Телото е откриено на 12 мај 1793 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци Уреди

Податоци од набљудување Уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5679B е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 5679B има привидни димензии од 1,1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци Уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 35 м 8,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +5° 21' 33".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 127°.[2]

Други поделби Уреди

Проучување на NGC 5679B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52132. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 242; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 331. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1418.

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

Надворешни врски Уреди