NGC 5651ѕвезда во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 5651


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 31 м 12,7 с
Деклинација -0° 19' 18""
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Џорџ Филипс Бонд
Откриена 9 мај 1853

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 9 мај 1853 година од страна на Џорџ Филипс Бонд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5651 е од видот *.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 31 м 12,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 19' 18"".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5651 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 242; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4984. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1440.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди