NGC 5641спирална галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 5641
{{{опис}}}
Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 29 м 16,6 с
Деклинација +28° 49' 18""
Положбен агол 158°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 1,3'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 4 јуни 1880
Други ознаки UGC 9300, MCG 5-34-55, CGCG 163-63, IRAS 14270+2902

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5641 се споменува и како UGC 9300, MCG 5-34-55, CGCG 163-63, IRAS 14270+2902.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 4 јуни 1880 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5641 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 5641 има привидни димензии од 2,4' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 29 м 16,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +28° 49' 18"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 158°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 5641 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 51758. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 111; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2014. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1390.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди