NGC 5579спирална галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 5579


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 20 м 26,4 с
Деклинација +35° 11' 21""
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 14,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 1 мај 1785
Други ознаки UGC 9180, MCG 6-32-2, CGCG 191-80, CGCG 192-3, Arp 69, VV 142

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5579 се споменува и како UGC 9180, MCG 6-32-2, CGCG 191-80, CGCG 192-3, Arp 69, VV 142.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1 мај 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5579 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,5 m/лм2.[2] NGC 5579 има привидни димензии од 1,9' х 1,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 20 м 26,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +35° 11' 21"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5579 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 51236. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 111; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2552. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 127.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди